Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

Fotowoltaika

 

Tare- Fotowoltaika

 

Czym jest "fotowoltaika"?

 

 

 

W skrócie jest to zamiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Świecące słońce poprzez moduły (panele) PV zamienia strumień fotonów na energię elektryczną, która poprzez sieć urządzeń przewodów trafi do naszego gniazdka.

 

Spis treści:

Przyłączenie do sieci źródła energii

Typy mikroinstalacji PV

Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych w Polsce

Przykładowa działająca farma 1kWp

Podgrzewanie Ciepłej wody użytkowej C.W.U.

 

Jakie mamy zasoby słoneczne w Polsce?

 

Roczna suma energii promieniowania słonecznego padającej na płaszczyznę poziomą  o powierzchni 1 m2 w Warszawie

wynosi ok.: 1025 kWh/m2/rok. 

Zatem jest to ok. 1 Megawat mocy elektrycznej z 1m2. 

Przeciętny dom w Polsce potrzebuje ok. 4MWh/rok  energii elektrycznej.

W Polsce w ciągu roku jest ok. 160 - 170 słonecznych dni.

Całkowita energia słoneczna docierająca do powierzchni ziemi w ciągu roku to:

               8 · 108TWh/rok

Zapotrzebowanie na energie elektryczną na ziemi rocznie wynosi:

               1 · 105TWh/rok.

Jest to  8 000 razy więcej niż są potrzeby ludzkości.

Ale niestety w rozrachunku rocznym nie jest już tak różowo.

 

Rozkład naświetlenia słonecznego w Polsce

 

Typy podstawowych paneli fotowoltaicznych

 

 

Panele monokrystaliczne:

zbudowane są z pojedynczych ogniw, które tworzone są z jednorodnego kryształu krzemu o uporządkowanej budowie wewnętrznej. Powstają one poprzez cięcie bloku krzemu o odpowiedniej wielkości, na warstwy o grubości ok. 0,3 mm. Wyprodukowany wówczas panel posiada najwyższy poziom sprawności i żywotności. Sprawność ok. 15-20%.

 

Panele polikrystaliczne (multikrystaliczne):

zbudowane są z ogniw krzemowych, które z kolei są połączeniem wielu małych kryształów krzemu. Dlatego ich powierzchnia jest niejednolita a przez to są nieznacznie mniej wydajne i równocześnie tańsze.
Te cechy paneli polikrystalicznych powodują, że są one najczęściej wykorzystywane w budynkach mieszkalnych oraz w dużych elektrowniach solarnych. Sprawność ok. 13-15%.

 

Panele amorficzne:

budowa ich polega na osadzaniu cieniutkich warstw krzemu (ok. 2 mikrony) na powierzchni innego materiały, np. na szkle. Nie można wówczas wyodrębnić pojedynczych ogniw. Jest to najbardziej oszczędny sposób produkcji paneli fotowoltaicznych, które osiągają niższy poziom sprawności w porównaniu do paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych. Panele amorficzne znajdują najczęściej zastosowanie w małych urządzeniach, np. zegarkach, lub w dużych systemach do zasilania energią budynków mieszkalnych. Sprawność ok. 6-10%.

 

Panele elastyczne typu CIGS

panele cienkowarstwowe typu CIGS są tańsze od paneli mono- i polikrystalicznych, ale mniej wydajne. Nazwa CIGS to skrót od angielskich określeń na miedź, ind, gal i selenek (Copper-Indium-Gallium-Selenide). Sprawność na poziomie 17%. Jak na razie wynik ten osiągnięto w warunkach laboratoryjnych, a maksymalna wydajność paneli CIGS, które są już w produkcji, sięga ok. 14%. Ostatnio Niemcy ogłosili że przekroczyli 20% w warunkach laboratoryjnych.

 

Przyłączenie do sieci źródła energii

Typy mikroinstalacji PV

Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych w Polsce

Podgrzewanie Ciepłej wody użytkowej C.W.U.